Wirtualna siedziba firmy - dlaczego warto to rozważyć na początku działalności?

Bardzo często przeszkodą podczas pierwszych miesięcy i lat funkcjonowania start-upów są koszta utrzymania biura. Bardzo często firmy zakładane są w mieszkaniu jednego z założycieli. Najwyżej wyceniana w historii firma, jaką jest Amazon, powstała w wynajmowanym przez Jeffa Bezosa domku z garażem, zaś legendarna marka Apple stawiała swoje pierwsze kroki w garażu rodziny Steve'a Jobsa.
Innym wyjściem powszechnie stosowanym przez nowo powstałe firmy jest umiejscowienie siedziby firmy w tanio wynajmowanym lokalu, bardzo często w niekorzystnej dla firmy lokalizacji. Dzisiejsza technologia pozwala znacząco zredukować środki potrzebne na założenie firmy, ponieważ coraz popularniejsze staje się bardzo ekonomiczne i praktyczne, jakim jest wirtualna siedziba firmy.
Czym jest wirtualna siedziby firmy?
Wirtualna siedziba firmy pozwala znacząco zredukować koszty prowadzenia firmy, ponieważ nie jesteśmy zmuszeni wynajmować powierzchni biurowej. Wirtualna siedziba firmy na pierwszy rzut oka nie różni się od klasycznej siedziby - posiada swój adres i skrytkę pocztową. Jedyną różnicą jest to, że nie ma fizycznej przestrzeni, gdzie skupieni są pracownicy. Zazwyczaj, po uprzednim umówieniu terminów z osobą świadczącą usługi e-biura możemy skorzystać z biurka bądź sali konferencyjnej. Pozwala to również zaoszczędzić na kosztach urządzenia biura, które wynajmowane na określony czas posiada już odpowiednie, często nietanie wyposażenie.
Głównymi zadaniami wirtualnego biura jest przekazywanie fizycznej korespondencji do adresatów za pomocą Internetu. Zazwyczaj zawartość listów jest skanowana i przekazywana do Ciebie wirtualnie. Usługodawcy mają określony w umowie czas przekazania Tobie korespondencji, dzięki czemu masz pewność, że nic nie umknie twojej uwadze, pomimo braku fizycznego biura. Bardzo często wirtualne biura mają w swojej ofercie pełnienia roli sekretariatu, zajmując się połączeniami telefonicznymi kierowanymi do siedziby firmy. Dzięki licznemu i znającemu się na swoich zadaniach personelowi, wirtualne biuro działa bardzo sprawnie, porównywalnie z tradycyjnymi biurami.
Wiele wirtualnych biur ma w swojej ofercie dodatkowe usługi, które mogą odciążyć Cię w znacznym stopniu. Przykładową osobą mogącą odciążyć Cię od dodatkowych obowiązków jest księgowa. Kolejnym atutem jest możliwość wliczenia kosztów utrzymania biura w koszty, co generuje dodatkowe oszczędności.
Do kogo jest kierowana oferta?
Wirtualne biuro jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla małych firm, stawiających pierwsze kroki w biznesie. Jest też również dobre dla freelancerów, pragnących zachować profesjonalizm i skupić się na swojej pracy. Osoby, które dużo pracują przy użyciu komputera, zmieniają położenie siedziby swojej działalności bądź dużo podróżują powinny poważnie rozważyć przeniesienie swojego biura do świata wirtualnego.